Subota, 19 travnja, 2025

Objave

Relikvija čestice Svetog Križa Isusova na Veliki Petak u našoj župi

Ove godine naša župa je u duhu pobožnosti počašćena kroz Veliki Tjedan, a posebno na Veliki Petak, kada slavimo otajstva Kristove muke i smrti.

Naime, u našu župu na Veliki Petak, dolaze moći – relikvija čestice Svetog Križa na kojem je bio razapet naš Spasitelj Isus Krist.

Ova relikvija nalazi se i čuva u crkvi sv. Ćirila i Metoda u Sarajevu koja je zapravo crkva Bogoslovije u kojoj se odgajaju budući svećenici. Po samom obredu Velikog Petka i klanjanja Svetom Križu u 19 sati, imat ćemo priliku častiti, pokloniti se i poljubiti Kristov Križ. Stoga vas sve pozivam da se odazovemo na Svete Mise i obrede Svetog Vazmenog Trodnevlja kao i na Svetu Misu na sam dan Uskrsa.

Kako je pronađen Kristov Križ!

Car Konstantin je došao na vlast 312. godine nakon velike bitke u kojoj je pobijedio. Njegov trijumf je pripisan nadnaravnoj viziji koju je imao dan ranije. Konstantin je vidio križ na nebu s riječima “ovim ćeš znakom pobijediti”. Veliki povjesničar Euzebije kaže da se to dogodilo u podne i da su sve trupe to vidjele. Konstantinova majka Sveta Jelena oko 324. godine odlazi u Palestinu u potragu za svetim mjestima. Njen cilj je bio pronaći Kristov Križ. Danima su ga tražili i molili da ga nađu. Sveta Jelena kada opisuje mjesto pronalaska Svetog Križa kaže da je to bilo mjesto na kojem su vidjeli svjetlost i osjetili mirisni prah. Na tom su mjestu kopali i otkrili tri križa, za jedan se mislilo da pripada Isusu Kristu, a za druge dvojici razbojnika koji su umrli s njim.

Ali kako otkriti koji je pravi križ?

Oni su pomislili da bi pravi križ trebao imati nadnaravnu moć. Vjerovali su da bi mogao ozdravljati baš kao i Isusova haljina. Stoga su potražili gubavca na periferiji Jeruzalema. Gubavcu je rečeno da dodiruje križeve jedan po jedan, dok se sveti Makarije, biskup Jeruzalema usrdno molio. Gubavac je dotaknuo prvi i drugi križ ali ništa se nije dogodilo. Kada je dotaknuo treći i posljednji križ, gubavac je u tom trenu ozdravio.

Prema povjesničaru Rufinu, sveti biskup Makarije, molio je sljedeću molitvu kako bi dobio potvrdu pravog križa za ozdravljenje gubavca: “O Gospodine, da si se po muci svoga jedinog Sina na Križu udostojio vratiti spasenje čovječanstvu i da si već sada nadahnuo svoju službenicu Jelenu da traži blagoslovljeno drvo na kojemu je bio prikovan začetnik našeg spasenja, pokaži jasno koji je od tri križa bio onaj koji je podignut na Tvoju slavu”.

Križ je potom prenesen u Carigrad, a dio Križa ostavljen je u Jeruzalemu. Sveta Jelena dala je sagraditi crkvu na izvornom mjestu Isusova raspeća, ukopa i uskrsnuća, poznatu kao Crkva Svetoga groba. Ova relikvija je toliko važna i moćna da predaja kaže, da kada ju je car Heraklije htio nositi na leđima, u javnom činu počasti, kako bi je vratio na mjesto koje joj pripada, mogao ju je pomaknuti tek nakon što je skinuo svoje kraljevsko ruho i obukao civilnu odjeću, odjeću pokajanja. Ali Križ nije ostao netaknut kroz stoljeća. već od početka jedan dio Svetog Križa ostao je u Jeruzalemu, a drugi je odnijet u Carigrad. Kako su godine prolazile, čestice Križa su dijeljene crkvama diljem svijeta.

Simbolično je to što komadi Kristova Križa posvećuju svijet i danas, neki skriveni neki otkriveni, a neki i na jedan dan čašćeni i izložen i u našoj župi.